Sold2012VÄGGPENDYL, empirestilGuldfärgad. Krönt av skepp. Rund urtavla flankerad av fiskar. Slitage. Höjd 57 cm.See Sold Price
Sold2013VÄGGPENDYL, barockstil, LenzkirchKonturerat fodral. Brutet krön med dekor av mussla och djävulshuvud. Rund urtavla. Riklig dekor av flankerande bystar, pärlstav och ansikte med bladverk. Bruksslitage. Höjd 73x43 cm.See Sold Price
Sold2012VÄGGPENDYL, empireFörgylld. Krönt av bandrosett med slingrande lagerkrans. Rund urtavla med dekor av pärlstav och spiralband. Urverk märkt "Gustav Becker". Slitage, smärre bortfall av förgyllning, smärre skador,See Sold Price
Sold2012VÄGGPENDYL, 1900-talets början, jugendGenombrutet krön med dekor av urnor och galler. Genomgående riklig dekor av snirklande trädetaljer. Rund urtavla i vitmetall och koppar. Pendel med dekor av soluppgång över vatten. Slitage. HöjdSee Sold Price
Sold2012SKÅP, nyrenässansRak form. 1 skåpdörr. Rundade hörn med spiralsvarvade kolonner och svarvade ben. Undertill 1 låda. Bruksslitage, nyckelskyltar slitna. 172, 83.5x51.5 cm.See Sold Price
Sold2014CHIFFONJE, 18/1900-tal, nyrenässansRak, rektangulär form. Överlåda, skrivklaff och 3 byrålådor. Dragbeslag. Rundade framfötter. Bruksslitage. Höjd 135, 96x51 cm.See Sold Price
Sold2012BORD, nyrenässansFyrkantig bordsskiva på balusterformade ben. 2 iläggsskivor medföljer. Slitage, ställvis betydande. Höjd 77, 114x104 (+2*37) cm.See Sold Price
Sold2012CANAPE, 1800-tal, nyrenässansHärligt svängd och konturerad rygg. Klädd i gulmönstrat tyg med motiv av blommor. Svarvade ben. Bruksslitage. Höjd 87, 182x76 cm.See Sold Price
Sold2012BYRÅ, nyrenässansRektangulär skiva med avfasade hörn och 4 byrålådor. Översta låda med skrivinredning. Hörn med dekor av voluter och bladhölster. Nyckelskyltar saknas, slitage. Höjd 97, 104x50 cm.See Sold Price
Sold2012SKRIVBORD, nyrenässansRektangulär skiva med 5 lådor på svarvade ben med kulor. Slitage på bordsöverdel/skiva. Höjd 75, bredd 116.5, djup 62 cm.See Sold Price
Sold2012BYRÅ, nyrenässansRektangulär skiva med 4 fanerade byrålådor och flankerande pelare. Runda tillplattade fötter. Slitage, list saknas. Höjd 80, bredd 105.5, djup 56 cm.See Sold Price
Sold2012HERRBYRÅ, nyrenässansRak form. 7 lådor med flankerande låsmekanism. Handtag skador, slitage. Höjd 137, bredd 65, djup 47 cm.See Sold Price