Sold2022Garden designs for Swedish mansions, 1765Heading: Author: Wijnblad, Carl Title: General planer til fem sa?tesga?rdar, uti koppar stuckne, med deras fo?rklaring. Upritade och til en del anlagde af Carl Wijnblad Place Published: Stockholm PubSee Sold Price
2016STOCKHOLM. Stockholm och desz sköna nejder. Med en iSTOCKHOLM. Stockholm och desz sköna nejder. Med en i koppar grawerad tafla. [2], 24 pp. Illustrated with 12 leaves containing 51 mounted engraved plates, cut up from one large sheet. 8vo., 185 x 110See Sold Price
Sold2013DIVERSE KOPPARBruksslitage. Stora kitteln (höjd 28.5 cm) lilla kitteln (höjd 18.5 cm) kastrullen (höjd 19 cm). Medföljer del av sängvärmare (höjd 8, diameter 32 cm).See Sold Price
Sold2013VÄGGPLÅT, koppar, 1800-talEtsad dekor av Stockholms Slott i Drottning Christinas tid. Med rottingkant. Signerad E S N -96. Slitage. 63x63 cm.See Sold Price
Sold2012PARTI KOPPAR, TENN & NYSILVERStort utbud av diverse. Bruksslitage. Kopparhink höjd 28 cm.See Sold Price
Sold2013MÅTT, 6 st, 1800-tal, koppar1 dl-5 l. "Från Lysoljebolaget i Arboga". Stämplad A. BOHM ESKILSTUNA". Bruksslitage, Höjd 7-29 cm.See Sold Price
Sold2012KOPPAR, 2 st, porslin, HerendKonturerad. Handmålad vegetativ dekor och mönster. Undersidor stämplade i blått. Smärre bruksslitage, 1 kopp lagad. Kopp höjd 6.5 cm.See Sold Price
Sold2014LARS STOCKS (1932-), skulptur av kopparSegelskepp. Signerad. Slitage, står något snett. Höjd 38, längd 38 cm.See Sold Price
Sold2013FAT & VINKYLARE, koppar, jugendHandtag i gulmetall. Både fat och skål med hänklar. Bruksslitage. Fat diameter 40, vinkylare höjd 27 diameter 24 cm.See Sold Price
Sold2012PARTI KOPPARStörre behållare, pannor och formar. Slitage. Kanna med lock höjd 27 cm.See Sold Price
Sold2012PARTI KOPPAR, TENN & NYSILVERMed mera. Bland annat hink, gräddsnipa, fat. Bruksslitage. Hink: Höjd 24, diameter 27 cm.See Sold Price
Sold2012PARTI NS & KOPPARBland annat kolonnljusstakar, tratt, kaffeservis, bestick med mera. Bruksslitage.See Sold Price
Sold2013PARTI KOPPAR, NYSILVER & TENNBland annat ljuslykta, ljusstakar, pannor med mera. Slitage. Kopparkanna höjd 31 cm.See Sold Price
Sold2012PARTI KOPPAR, MÄSSING, NYSILVER & TENNDiverse, bland annat hink. Bruksslitage. Hink: 26, diameter 30 cm.See Sold Price
Sold2012PARTI MÄSSING, KOPPAR & NYSILVERDiverse delar, bland annat fat, kaffeservis, ljuslampett och ljusstakar. Bruksslitage. Mässingsfat 58x38 cm.See Sold Price
Sold2014TAKLAMPA, koppar, retro, inköpt 1950-tal från LouisKonformad med etsad dekor. Bruksslitage. Höjd 63 (163), diameter 30 cm.See Sold Price
Sold2013KITTEL & KASTRULL, kopparSamt svart ställning. Bruksslitage. Kittel: Höjd 48, diameter 38 cm.See Sold Price
Sold2012PARTI KOPPAR & TENNKastruller, lyktor, karaffer, formar med mera. Slitage. Stor kastrull höjd 20, diameter 35 cm.See Sold Price