Taklampa, 1960/70-tal, "ph 5", Poul Henningsen (189 - May 06, 2012 | Auktionshuset I Solna In Stockholm

TAKLAMPA, 1960/70-tal, "PH 5", POUL HENNINGSEN (189

item-11536484=1
1 ljuspunkt. Fyra vita yttre skärmar. Dekor blått med lila rör. "PH 5" introducerades 1958. Smärre slitage. Höjd 30 (77), diameter 50 cm.
See lot description.
  • 20%

Estimate SEK 800 - SEK 1,600
Starting Price SEK 800

Item located in Solna, Stockholm, se

Auktionshuset i Solna

Auktionshuset i Solna

Solna, Sweden37 Followers