Not only Scandinavian design - #82 - iSolna 2014-03-16 Auction - 318 Price Results - Auktionshuset i Solna in se

VAS, stengods, AXEL SALTO för Royal Copenhagen, DanmarkSKÅL, porslin, AsienSKÅL, 1900-tal, Kina
Solna, Sweden

Not only Scandinavian design - #82 - iSolna

We will light up your world with various selected items mostly from estates around Stockholm. Here you can find Scandinavian design and antiques from all around the world in a pleasing mixture. Simply everything for the interior.
Lot Number: Lowest
SKULPTUR, glas, ULRICA HYDMAN-VALLIEN för Kosta Boda: Pingvin eller fågel bemålad i guldfärg och dekor av ansikten. Signerad och undertill märkt '8UHV AT 00 9004/1000 KOSTA BODA ATELIER Ulrica HV'. Medföljer svartmålad sockel i trä samt
0001: SKULPTUR, glas, ULRICA HYDMAN-VALLIEN för Kosta BodaEst. SEK 2,000-SEK 3,000
BORDSLAMPA, mässing, retro 1970-tal, Elit AB: 1 ljuspunkt. Bruksslitage, deformerad vid foten. Höjd 108 cm.
0002: BORDSLAMPA, mässing, retro 1970-tal, Elit ABEst. SEK 1,200-SEK 1,800
BORDSLAMPA, "PH 80", retro, POUL HENNINGSEN för Louis: 1 ljuspunkt. Vita skärmar och röd reflektor i plast. Rak metallstomme på runt svartmålad fot. Smärre slitage, spicka i ena skärmen, 1 toppskruv saknas (påverkar ej funktionen). Höjd 68,
0003: BORDSLAMPA, "PH 80", retro, POUL HENNINGSEN för LouisEst. SEK 3,000-SEK 4,500
VICTOR VASARELY (1908-1997), litografi: Optisk zebra i svart och vitt. Signerad och numrerad 11/120. Enligt uppgift 1950-tal. A tergo med äkthetsintyg. Ex examinerad ur ram. 23x34 (52x52) cm.
0004: VICTOR VASARELY (1908-1997), litografiEst. SEK 8,000-SEK 12,000
SKULPTUR, stengods, retro, LISA LARSON (1931-) för: Ovanligt ägg med cromotryck av rosor och små blommor mot guldaktig botten. Smärre slitage, smärre produktionsdefekter. Höjd 10.5 cm.
0005: SKULPTUR, stengods, retro, LISA LARSON (1931-) förEst. SEK 1,200-SEK 1,800
LENNART JIRLOW (1936-), färglitografi: "Vår i Provence". Färggrann scen med cyklande man utanför blomstrande trädgård. Signerad och numrerad 72/285. Skador på ramen, saknar glas. 54x63 (66x75) cm.
0006: LENNART JIRLOW (1936-), färglitografiEst. SEK 3,000-SEK 4,500
SKULPTUR, mässing, Asien: Fasan på sockel. Slitage, saknas en del. Höjd 25 cm.
0007: SKULPTUR, mässing, AsienEst. SEK 800-SEK 1,200
ALFRED OHLSON (1868-1940), brons: Putti med spira och geometriskt klot. Stämplad Otto Meyers Eftr. Fud. samt signatur. Smärre slitage. Höjd 23.5 cm.
0008: ALFRED OHLSON (1868-1940), bronsEst. SEK 2,000-SEK 3,000Lot Passed
SKULPTUR, metall, Asien: Föreställande Buddha sittande i lotusställning. Bruksslitage. Höjd 17.5 cm.
0009: SKULPTUR, metall, AsienEst. SEK 800-SEK 1,200
SMINKBORD, teak, retro 1950/60-tal: Uppsats med snurrbara speglar och 1 ljuspunkt över rektangulär skiva med rundade hörn och 2 lådor. Snedställda ben. Bruksslitage. Höjd 127, 96x40 cm.
0010: SMINKBORD, teak, retro 1950/60-talEst. SEK 1,500-SEK 2,250Lot Passed
TAKLAMPA, retro 1960-tal, mässing, Danmark: 1 ljuspunkt. Ställbar. Bruksslitage, smärre deformeringar, ytskador. Höjd (lampskärm) 32, diameter 48 cm.
0011: TAKLAMPA, retro 1960-tal, mässing, DanmarkEst. SEK 4,000-SEK 6,000Lot Passed
MATTA, röllakan, retro: Grönt och vitt geometriskt mönster. Bruksslitage. 226x155 cm.
0012: MATTA, röllakan, retroEst. SEK 800-SEK 1,200
SERVERINGSVAGN, 1800-tal, mässing, England: Rund mässinglist över bricka i glas. Åttakantig underdel med fönster. Försedd med hjul. Bruksslitage, böjd list. Höjd 78, diameter 61 cm.
0013: SERVERINGSVAGN, 1800-tal, mässing, EnglandEst. SEK 4,000-SEK 6,000
BORDSUR, mässing: Blått, klotformat ur uppburen av örn. Slitage. Höjd 24 cm.
0014: BORDSUR, mässingEst. SEK 1,000-SEK 1,500
KONSOL, trä, 1900-tal: Bronserad. Rikligt skuren dekor av bland annat bladverk och rosetter. Bruksslitage, lagning. Höjd 24, bredd 57, djup 15 cm.
0016: KONSOL, trä, 1900-talEst. SEK 600-SEK 900
VITRINSKÅP, teak, "Undantaget", CARL MALMSTEN: Rak, rektangulär form med avfasade hörn. 2 skåpdörrar med vitrin och sidofönster. Undertill skåpdörrar. Bruksslitage. Höjd 177, 95x45 cm.
0017: VITRINSKÅP, teak, "Undantaget", CARL MALMSTENEst. SEK 6,000-SEK 9,000
SKÅL, brons, tidigt 1900-tal, jugend, HUGO ELMQVIST,: Uppåt avsmalnande form med dekor av skalbaggar och blommor i relief. E-T, Dec G. Backlund. AB E. Gj-metod Stockholm. Smärre slitage. Höjd 8 cm.
0018: SKÅL, brons, tidigt 1900-tal, jugend, HUGO ELMQVIST,Est. SEK 1,000-SEK 1,500
JAMES COIGNARD (1925-2008), carborundumetsning: Komposition "KGFE 2 56 R". Signerad och numrerad 74/75. Inga anmärkningar. 56x75 (73x91) cm.
0019: JAMES COIGNARD (1925-2008), carborundumetsningEst. SEK 3,000-SEK 4,500Lot Passed
JAMES COIGNARD (1925-2008), carborundumetsning: Komposition. "CD". Signerad och numrerad 26/75. Inga anmärkningar. 37x27 (57x45) cm.
0020: JAMES COIGNARD (1925-2008), carborundumetsningEst. SEK 2,000-SEK 3,000Lot Passed
THEO TOBIASSE (1927-), färglitografi: Figurscen. Signerad och numrerad 245/310. 59x88 (76x103) cm.
0021: THEO TOBIASSE (1927-), färglitografiEst. SEK 2,000-SEK 3,000Lot Passed
LJUSSTAKAR, 1 par, 1900-talets början, jugend,: 2 ljuspipor vardera. Dekor av stiliserade blommor, frukt och händer. Rund fot. Bruksslitage, smärre bucklor. Höjd 34 cm.
0022: LJUSSTAKAR, 1 par, 1900-talets början, jugend,Est. SEK 800-SEK 1,200
PALL, retro 1950/60-tal, jakaranda/skinn: Klädd i svart skinn. Rundad stomme. Bruksslitage, repor. Höjd 40, 59x59 cm.
0023: PALL, retro 1950/60-tal, jakaranda/skinnEst. SEK 1,000-SEK 1,500
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft, trä: 2 ljuspunkter. Skulpturerad medeltida figur med äpple vid kolonnformad fot. Smärre slitage, skärm med mindre fläck, detalj till tändsnöret saknas på ena. Höjd 70 (52) cm.
0024: BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft, träEst. SEK 1,000-SEK 1,500