Auction #77 | isolna 2013-10-27 Auction - 148 Price Results - Auktionshuset i Solna in se

Solna, Sweden

Auction #77 | isolna

Lot Number: Lowest
SKÅL, glas, unikat daterad 1986, HANS BÖRNESSON för Vas: Mönster i relief mot lilatonad glasmassa. Undersida signerad "Vas Vitreum of Sweden Börnesson 1986 Unik". Obetydliga repor, på undersidan. Höjd 23, diameter 28 cm.
0001: SKÅL, glas, unikat daterad 1986, HANS BÖRNESSON för VasEst. SEK 2,000-SEK 3,000
ALY BEN SALEM, blandteknik: Utsmyckad orientalisk kvinna. 26x21.5 (39x35) cm.
0002: ALY BEN SALEM, blandteknikEst. SEK 5,000-SEK 7,500
VASER, 1 par, silver/glas, England, WC: Silvervikt 674 gram. Nedåt avsmalnade, blå glasinsats. Rikligt genombruten dekor av S-former och blommor. Stämplade. Smärre bruksslitage. Höjd ca 29.5, diameter 12.5 cm.
0003: VASER, 1 par, silver/glas, England, WCEst. SEK 6,000-SEK 9,000
ASSIETTER, 8 st, retro 1951-1971, "Blå Eld", HERTHA: Vit, röd och grå glasyr med dekor av blad i relief. "Blå Eld" tillverkades 1951-1971. Bruksslitage/repor på dem röda, produktionsdefekt på 1 vit. Diameter 19 cm.
0004: ASSIETTER, 8 st, retro 1951-1971, "Blå Eld", HERTHAEst. SEK 400-SEK 600
SERVISDELAR, 6 st, porslin, retro 1960/70-tal, "Blå: Blå glasyr med bladmönstrad dekor. "Blå Eld" tillverkades 1951-1971. Smärre bruksslitage. Karottens höjd 14, diameter 22.5 cm. Övrig höjd 3-7, diameter 13-34.5 cm.
0005: SERVISDELAR, 6 st, porslin, retro 1960/70-tal, "BlåEst. SEK 800-SEK 1,200
SERVISDELAR, 16 st, porslin, retro 1960/70-tal, "Blå: Vit glasyr med bladmönstrad dekor. "Blå Eld" tillverkades 1951-1971. Smärre bruksslitage. 8 djuptallrikar (diameter 20), 6 assietter (diameter 19), 2 mattallrikar (diameter 23).
0006: SERVISDELAR, 16 st, porslin, retro 1960/70-tal, "BlåEst. SEK 1,000-SEK 1,500
TABURETT, valnöt, 18/1900-tal, empirestil: Stomme i valnöt, svängd form till svarvade handtag och rundad fotställning med mässingskodda fötter. Dekor av beslag i mässing, bland annat rosetter och gripar. Klädd i blått tyg med
0007: TABURETT, valnöt, 18/1900-tal, empirestilEst. SEK 2,000-SEK 3,000
TESERVISDELAR, 2 (+4) st, porslin, retro 1955-1967,: Handmålad dekor av ränder i svart och vitt. "Zebra" tillverkades 1955-1967. Bruksslitage, smärre nagg och spricka på 1 av kopparna, samt en repa på andra. Kopparnas höjd 8, fatens diameter
0008: TESERVISDELAR, 2 (+4) st, porslin, retro 1955-1967,Est. SEK 600-SEK 900
HELMER OSSLUND (1866-1938), akvarell: Träd med höstskrud i kuperat landskap. 23.5x26.5 (29x35) cm.
0009: HELMER OSSLUND (1866-1938), akvarellEst. SEK 4,000-SEK 6,000
FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft, "Samsas", CARL: Klädd i rött Malmstenstyg. Vikta karmar, rundad benställning. "Samsas" introducerades 1960. Bruksslitage, fint skick.
0010: FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft, "Samsas", CARLEst. SEK 3,000-SEK 4,500
SOFFA, 1900-talets andra hälft, "Samsas", CARL MALMSTEN: Klädd i rött Malmstenstyg. Vikta karmar, rundad benställning. Smärre bruksslitage, fint skick. Längd 184 cm.
0011: SOFFA, 1900-talets andra hälft, "Samsas", CARL MALMSTENEst. SEK 5,000-SEK 7,500
SKÅP, ek, "Herrgården", CARL MALMSTEN via Bodafors: Mjukt uppsvängt krön över 2 skåpdörrar med räfflor. Undertill 2 lådor och ytterligare 2 skåpdörrar med räfflor. Brännmärkt. Serien introducerades 1957. Smärre bruksslitage, tejpad
0012: SKÅP, ek, "Herrgården", CARL MALMSTEN via BodaforsEst. SEK 6,000-SEK 9,000
BORD & 5 STOLAR, ek, "Talavid", CARL MALMSTEN: 4 stolar, 1 karmstol samt bord. Klädda i grönt. Brickmärkt. Introducerades 1956. För övrigt årets Carl Malmsten Möbel 2006. Bruksslitage, smärre repor, smärre fläckar. Höjd 74,
0013: BORD & 5 STOLAR, ek, "Talavid", CARL MALMSTENEst. SEK 6,000-SEK 9,000Lot Passed
PENNA, 18K guld, 1900-tal, "Bach", Mont Blanc: Begränsad utgåva 'Bach'. Inga anmärkningar. Längd 14.5 cm.
0014: PENNA, 18K guld, 1900-tal, "Bach", Mont BlancEst. SEK 2,000-SEK 3,000
SIDEBOARD, teak, retro 1950/60-tal, tillskriven Tabergs: Rektangulär, avlång skiva över 3 skåpdörrar. Den i mitten med rektanglar i relief. Underliggande utdragbar skiva. Betsade ben med mässingskodda fötter. Bruksslitage. Höjd 106, 152x45 cm.
0015: SIDEBOARD, teak, retro 1950/60-tal, tillskriven TabergsEst. SEK 3,000-SEK 4,500
KLOCKA, brons, daterad 1776 af Olof Kiulander, Örebro: Dekor av bårder med akantus i lätt relief samt text "GUTEN I ÖREBRO AF O. KIULANDER 1776". Slitage, vissa områden mer och vissa mindre. Överlag fint intryck och patina. Höjd 26, diameter 28 cm.
0016: KLOCKA, brons, daterad 1776 af Olof Kiulander, ÖrebroEst. SEK 1,500-SEK 2,250
UNO VALLMAN (1913-2004), olja på duk: Kvinna bärandes korg med blommor i klippigt kustlandskap. Signerad och daterad 1952. Proveniens Riksbyggen. 46x38 (66x58.5) cm.
0017: UNO VALLMAN (1913-2004), olja på dukEst. SEK 4,000-SEK 6,000
KARAFF, silver, Q9 1966, JAD: Totalvikt 437 gram. Krönt av knopp. Facetterat liv. Smärre bruksslitage. Höjd 20.5 cm.
0018: KARAFF, silver, Q9 1966, JADEst. SEK 1,500-SEK 2,250
LJUSHÅLLARE, 7 st, glas, "Eternell", OWE ELVÉN för: 2 röda, 2 gröna, 1 blå, 1 gul och 1 brun. Dubbelfunktion som vas. Smärre nagg på den korta staken. Höjd 8.5-12 cm.
0019: LJUSHÅLLARE, 7 st, glas, "Eternell", OWE ELVÉN förEst. SEK 1,200-SEK 1,800
LJUSHÅLLARE, 8 st, glas, "Eternell", OWE ELVÉN för: 2 röda, 2 gröna, 2 blåa, 1 gul och 1 brun. Dubbelfunktion som vas. Inga anmärkningar. Höjd 8.5-15.5 cm. II.
0020: LJUSHÅLLARE, 8 st, glas, "Eternell", OWE ELVÉN förEst. SEK 1,200-SEK 1,800
LJUSHÅLLARE, 8 st, glas, "Eternell", OWE ELVÉN för: 2 gröna, 2 bruna, 1 vit, 1 röd, 1 gul och 1 blå. Dubbelfunktion som vas. Smärre nagg i en av ljushållarna. Höjd 8.5-15.5 cm. IV.
0021: LJUSHÅLLARE, 8 st, glas, "Eternell", OWE ELVÉN förEst. SEK 1,200-SEK 1,800
LJUSHÅLLARE, 8 st, glas, "Eternell", OWE ELVÉN för: 3 gröna, 2 blåa, 1 vit, 1 röd och 1 brun. Dubbelfunktion som vas. Smärre nagg på en av ljushållarna. Höjd 8.5-15.5 cm. III.
0022: LJUSHÅLLARE, 8 st, glas, "Eternell", OWE ELVÉN förEst. SEK 1,200-SEK 1,800
KAFFEKOPPAR, 6 st, porslin, 1916-1927, Gustavsberg: Färggrann dekor av blommor mot benvit botten. 6 koppar (höjd 5), 6 st fat (diameter 13 cm). Undersida signerad samt märkt med modellnummer. Ur boken "Gustavsberg" benämnd "W;>>äkta<<; rosdekor
0023: KAFFEKOPPAR, 6 st, porslin, 1916-1927, GustavsbergEst. SEK 600-SEK 900
FÅTÖLJ, 1940/50-tal, tillskriven PHILIP ARCTANDER: Tidigare tillskriven Martin Olsen. Helklädd med guldaktigt brokadmönstrat tyg. Rundade, snedställda ben. Betydande slitage på benstomme, smärre skada på tyg (rygg).
0024: FÅTÖLJ, 1940/50-tal, tillskriven PHILIP ARCTANDEREst. SEK 12,000-SEK 18,000