Season Premiere - Auction #75 | isolna 2013-09-15 Auction - 826 Price Results - Auktionshuset i Solna in se

VAS, stengods, BERNDT FRIBERG (1889-1981) förFÅTÖLJ, palisander, retro 1960/70-tal, GRETE JALK förSPEGELLAMPETT, 1800-tal, gustaviansk
Solna, Sweden

Season Premiere - Auction #75 | isolna

Welcome to our season premiere-sale. This autumn and winter we will light up your world with various selected lots mostly from estates around Stockholm. Here you can find Scandinavian design and antiques from all around the world in a pleasing mixture. Simply everything for the interior.
Lot Number: Lowest
FIGURIN, keramik, "Samhällsdebatten", LISA LARSON för: Kurvig dam lyftande svartklädd gubbe. Undersida signerad, etikettmärkt samt stämplad. Inga anmärkningar. Höjd 23.5 cm.
0001: FIGURIN, keramik, "Samhällsdebatten", LISA LARSON förEst. SEK 2,000-SEK 2,400
SKÅLFAT, porslin, BIRGER KAIPIAINEN för Arabia, Finland: Lilablå violer mot vit botten delvis med prickar. Baksida stämplad. Smärre slitage. Höjd 5.2, 35x29 cm.
0002: SKÅLFAT, porslin, BIRGER KAIPIAINEN för Arabia, FinlandEst. SEK 1,500-SEK 1,800
FÅTÖLJ, palisander, retro 1960/70-tal, GRETE JALK för: Klädd i rött läder. Rundade stomme, raka karmar. Brickmärkt "FF 6555720". Smärre bruksslitage/bruksslitage på klädsel.
0003: FÅTÖLJ, palisander, retro 1960/70-tal, GRETE JALK förEst. SEK 4,000-SEK 4,800
SKRIVSKÅP, 1800-tal, sengustaviansk: Rak, rektangulär form. Överdel med stenskiva och genombruten sarg i metall samt 2 skåpdörrar med speglar till lådinredning samt underliggande 2 lådor. Bordsdel med utfällbar skiva och brunt
0004: SKRIVSKÅP, 1800-tal, sengustavianskEst. SEK 3,000-SEK 3,600
POTTSKÅP, 1700-tal, gustavianskt: Närmast fyrkantig skiva med upphöjd sargkant över utdragbart plan samt 2 skåpdörrar och underliggande låda. Dekor av räfflor. Avsmalnade ben. Bruksslitage. Höjd 75, 44x35 cm.
0005: POTTSKÅP, 1700-tal, gustaviansktEst. SEK 4,000-SEK 4,800
POTTSKÅP, 1700-tal, gustavianskt: Närmast fyrkantig skiva med upphöjd sargkant över utdragbart plan samt 2 skåpdörrar och underliggande låda. Dekor av räfflor. Avsmalnade ben. Bruksslitage, nyckelskylt lös. Höjd 75, 44x35
0006: POTTSKÅP, 1700-tal, gustaviansktEst. SEK 4,000-SEK 4,800
BÄNK, 1700-tal, gustaviansk: Vit. Avlång rektangulär sittyta klädd med (senare) blå klädsel (originalklädsel troligtvis under). Infälld sarg och avsmalnade ben med kannelyr. Bruksslitage. Höjd 45, 136x40 cm.
0007: BÄNK, 1700-tal, gustavianskEst. SEK 4,000-SEK 4,800
VAS, stengods, BERNDT FRIBERG (1889-1981) för: Större vas med bukig form och indragen hals. Blå delvis harpälsglasyr. Undertill signerad "Friberg" och studiohanden samt märkt med årsbokstaven "I". Vissa mindre anmärkningar i glasyren från
0008: VAS, stengods, BERNDT FRIBERG (1889-1981) förEst. SEK 20,000-SEK 24,000
SKÄNK, 17/1800-tal, gustaviansk: Antikvit. Rektangulär upphöjd skiva över 2 lådor och 2 skåpdörrar på avsmalnade ben. Dekor av räfflor i rombformade dörrfält, tandstav och flankerande bladslingor. Bruksslitage, smärre
0009: SKÄNK, 17/1800-tal, gustavianskEst. SEK 8,000-SEK 9,600
FÅTÖLJ MED FOTPALL, bok, "Lamino" YNGVE EKSTRÖM för: Ergonomisk svängd form. Skiktlimmad bok klädd med grafitgrått fårskinn. Etikettmärkt samt brännmärkt. "Lamino" introducerades 1956. I. Smärre bruksslitage.
0010: FÅTÖLJ MED FOTPALL, bok, "Lamino" YNGVE EKSTRÖM förEst. SEK 6,000-SEK 7,200
FÅTÖLJ MED FOTPALL, bok, "Lamino" YNGVE EKSTRÖM för: Ergonomisk svängd form. Skiktlimmad bok klädd med grafitgrått fårskinn. Etikettmärkt samt brännmärkt. "Lamino" introducerades 1956. II. Smärre bruksslitage.
0011: FÅTÖLJ MED FOTPALL, bok, "Lamino" YNGVE EKSTRÖM förEst. SEK 6,000-SEK 7,200
GOLVLAMPA, mässing, typ "2426", JOSEF FRANK för Firma: 3 ljuspunkter på böjda ljusarmar. Svärtad, rak och rund stomme med skinnklädsel på propellerformad fot i mässing. Betydande slitage (stomme). Höjd 157 cm.
0012: GOLVLAMPA, mässing, typ "2426", JOSEF FRANK för FirmaEst. SEK 5,000-SEK 6,000
SPEGEL, 1800-tal, rokokostil: Bronserad, rektangulär ram med dekor av musselformationer. Kantglas. Bruksslitage, skador. 85x38.5 cm
0013: SPEGEL, 1800-tal, rokokostilEst. SEK 3,000-SEK 3,600Lot Passed
SPEGELLAMPETT, 1800-tal, gustaviansk: 2 ljusarmar. Bronserad oval ram krönt av adelsvapen och blomsterkvistar. Pärlstav samt bladstav. Bruksslitage. Höjd 59x44 cm.
0014: SPEGELLAMPETT, 1800-tal, gustavianskEst. SEK 6,000-SEK 7,200
SPEGEL, 17/1800-tal, sengustaviansk, Stockholmsarbete: Krönt av bandrosett. Rektangulär ram med genomgående dekor av pärlstav, spiralstav och äggstav. Fris med antikiserande figurscen. Delat spegelglas. Bruksslitage, smärre dekorbortfall. 134x47.5
0015: SPEGEL, 17/1800-tal, sengustaviansk, StockholmsarbeteEst. SEK 8,000-SEK 9,600
SMINKSPEGEL, 1800-tal, Burgtheater, Wien: Rektangulär spegel med rikligt genombruten ram av mässing. Rektangulär bas med plats för 1 ljus. Dekor av pärlstav. Avslutande tassfötter. Baksida med monogramsignatur samt årtal 1852-1877;
0016: SMINKSPEGEL, 1800-tal, Burgtheater, WienEst. SEK 4,000-SEK 4,800
SYBORD, 1800-tal, Boullestil, troligen Frankrike: Svart. Konturerad bordsskiva med mässingsarg. Genomgående rödflammigt inlägg med guldfärgat mönster ovanpå. Uppfällbart lock med underliggande spegel samt utdragbar låda med inredning.
0017: SYBORD, 1800-tal, Boullestil, troligen FrankrikeEst. SEK 3,000-SEK 3,600
SKÄNK, 1800-tal: Rektangulär skiva med delvis upphöjd sarg över 2 skåpdörrar med bågformad relief. Konturerat underrede. Invändigt inredd med lådor, hyllor och spegeldel. Bruksslitage. Höjd 114, bredd 114,
0018: SKÄNK, 1800-talEst. SEK 2,000-SEK 2,400
AMPEL, 1800-tal, empire: 8 ljuspunkter varav 5 ljusarmar och 3 senare armaturer. Svart kupa i plåt med mässingdekor i form av rosetter, blombuketter och bladhölstrade armar. Avslutande kotte. Bruksslitage. Höjd 40,
0019: AMPEL, 1800-tal, empireEst. SEK 3,000-SEK 3,600
FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft, "Jetson" BRUNO: Tygklädsel på snurrfot i förkromad metall. "Jetson" introducerades 1966. Bruksslitage.
0021: FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft, "Jetson" BRUNOEst. SEK 3,000-SEK 3,600
BARSKÅP, 1930/40-tal, art deco, troligen Mjölby: Rektangulärt form. 2 skåpdörrar med dekor av man och kvinna i intarsia. Invändigt inredd med fack, hyllplan, 2 lådor och spegelvägg. Svärtad benställning med snedställda ben. Bruksslitage,
0023: BARSKÅP, 1930/40-tal, art deco, troligen MjölbyEst. SEK 3,000-SEK 3,600
FAT, sterlingsilver, daterad 1958, WIWEN NILSSON, Lund: Tolvkantigt fat med upphöjd kant. Signerad baktill med datumstämpel H9. Smärre slitage, repor. Diameter 19.5 cm.
0024: FAT, sterlingsilver, daterad 1958, WIWEN NILSSON, LundEst. SEK 6,000-SEK 7,200