Stadsauktion #62 | isolna 2012-11-18 Auction - 524 Price Results - Auktionshuset i Solna in se

1: GOLVLAMPA, retro 1950/60-tal, Danmark25: PARTI BESTICK, 72 st, "Opus", TIAS ECKHOFF (1926-) 14: TAKLAMPA, glas/teak, retro 1960/70-tal, Holmegaard
Solna, Sweden

Stadsauktion #62 | isolna

Lot Number: Lowest
GOLVLAMPA, retro 1950/60-tal, Danmark: 3 ställbara armar med olikfärgade skrärmar på svart trebent ställning i stålrör. Slitage. Höjd 205 cm.
0001: GOLVLAMPA, retro 1950/60-tal, DanmarkEst. SEK 1,200-SEK 2,400
SKULPTUR, brons, "Solfångaren", efter CARL MILLES: Grönpatinerad figur med uppsträckta händer på rund fot. Smärre slitage. Höjd 39 cm.
0002: SKULPTUR, brons, "Solfångaren", efter CARL MILLESEst. SEK 1,500-SEK 3,000
KRYDDSTÄLL & SKÅL, teak, retro 1960/70-tal: Stilrent kryddställ med krönande sfär och konformade kar samt mjuk och rundad skål. Skålen brännmärkt "KARL HOLMBERGS AB". Smärre slitage. Skålens mått höjd 9.5, diameter 16 cm.
0003: KRYDDSTÄLL & SKÅL, teak, retro 1960/70-talEst. SEK 600-SEK 1,200
GOLVLAMPA, retro 1950/60-tal, HANS BERGSTRÖM, Atelje: 2 ljuspunkter, varav ena med svart stålskärm på ställbar arm. Svart stomme. Smärre slitage. Höjd 150 cm.
0004: GOLVLAMPA, retro 1950/60-tal, HANS BERGSTRÖM, AteljeEst. SEK 1,500-SEK 3,000
TAKLAMPA, glas, retro 1960/70-tal, Alsterfors: 1 ljuspunkt. Orange kupa. Inga anmärkningar. Höjd 26, diameter 30 cm.
0005: TAKLAMPA, glas, retro 1960/70-tal, AlsterforsEst. SEK 800-SEK 1,600
FAT, keramik, retro 1950-tal, "Mimosa" modell 2091,: Dekor av tropiska växter mot mörkbrun grund. "Mimosa" tillverkades 1952-1954. Undersida stämplad, etikettmärkt. Obetydligt slitage. Diameter 28 cm.
0006: FAT, keramik, retro 1950-tal, "Mimosa" modell 2091,Est. SEK 500-SEK 1,000
CANAPE, 1800-tal, nyrenässans: Härligt svängd och konturerad rygg. Klädd i gulmönstrat tyg med motiv av blommor. Svarvade ben. Bruksslitage. Höjd 87, 182x76 cm.
0007: CANAPE, 1800-tal, nyrenässansEst. SEK 2,000-SEK 4,000
ACKE ÅSLUND (1881-1958), olja på pannå: Hästar och gårdsbyggnader framför vattendrag. Signerad och daterad 1917. 36x45 (45x54) cm.
0008: ACKE ÅSLUND (1881-1958), olja på pannåEst. SEK 3,000-SEK 6,000
MATSERVISDELAR, "Spisa Ribb", STIG LINDBERG (1916-19: Dekor av svarta sträck mot vit fond med brun bård. Plana och djupa tallrikar. "Spisa Ribb" introducerades 1955. Största fat: Diameter 25 cm.
0009: MATSERVISDELAR, "Spisa Ribb", STIG LINDBERG (1916-19Est. SEK 3,000-SEK 6,000
ASKFAT, keramik, "Domino", STIG LINDBERG (1916-1982: Vitt trekantsmönster mot svart fond. "Domino" tillverkades 1955-1969. Undersida stämplad. Inga anmärkningar. 15x15 cm.
0010: ASKFAT, keramik, "Domino", STIG LINDBERG (1916-1982Est. SEK 600-SEK 1,200
BOKHYLLA, 1950/60-tal, teak: 3 hyllplan, varav det understa med 2 mindre lådor och kuvertfack. Utdragbar skrivskiva. Skjutdörr och fyra lådor. Avsmalnade ben. Bruksslitage. Höjd 158, bredd 120, djup 43.5 cm.
0011: BOKHYLLA, 1950/60-tal, teakEst. SEK 1,000-SEK 2,000
KARL DAHLQVIST (1900-1971), olja på pannå: Praktfull bukett framför gul husvägg och himmel. Signerad och daterad 1953. 123x62 (132x70) cm.
0012: KARL DAHLQVIST (1900-1971), olja på pannåEst. SEK 2,000-SEK 4,000
SÄNGBORD, teak, retro 1950/60-tal: Hyllplan och låda på snedställda ben. Smärre bruksslitage. Höjd 53.5, bredd 40, 32.5 cm.
0013: SÄNGBORD, teak, retro 1950/60-talEst. SEK 600-SEK 1,200
TAKLAMPA, glas/teak, retro 1960/70-tal, Holmegaard: 1 ljuspunkt. Gul sfär med detalj i teak. Inga anmärkningar. Höjd 31, diameter 28 cm.
0014: TAKLAMPA, glas/teak, retro 1960/70-tal, HolmegaardEst. SEK 800-SEK 1,600
VÄGGRELIEF, brons, BENGT LISSEGÅRDH: Grönpatinerad figurscen med bland annat spelmän, dansande par och blommor. Signerad. Höjd 35, bredd 12 cm.
0015: VÄGGRELIEF, brons, BENGT LISSEGÅRDHEst. SEK 1,000-SEK 2,000
ANTON GENBERG (1862-1939), olja på duk: Vintermotiv med inslag av vattendrag och röd eka. Signerad och daterad "A Genberg 1911". 96x140.5 (87x157) cm.
0016: ANTON GENBERG (1862-1939), olja på dukEst. SEK 15,000-SEK 30,000
LJUSSTAKAR, 3 st, glas, "Festivo", TIMO SARPANEVA,: Klarglas. Dekor av isringar. Etikettmärkta. "Festivo" introducerades 1966. Smärre slitage. Höjd 14.5-24-28 cm.
0017: LJUSSTAKAR, 3 st, glas, "Festivo", TIMO SARPANEVA,Est. SEK 1,200-SEK 2,400
FIGURER, 2 st, Japan: Iförda rikligt dekorerade ceremonikläder. På svart sockel. Smärre slitage. Höjd 40 cm.
0018: FIGURER, 2 st, JapanEst. SEK 1,000-SEK 2,000Lot Passed
LJUSPLÅTAR, 1 par, mässing, omkring 1900, barocksti: Krönande mussla. Ovala väggfästen med 3 ljuspunkter på musselformade armar. Smärre slitage. Höjd 70, bredd 41 cm.
0019: LJUSPLÅTAR, 1 par, mässing, omkring 1900, barockstiEst. SEK 3,000-SEK 6,000
STEREOSKÅP, 1800-tal: Med tillhörande bilder. Slitage.
0020: STEREOSKÅP, 1800-talEst. SEK 800-SEK 1,600
SKÅP, nyrenässans: Krön med stolpar, balustrad, voluter och lejonhuvuden. Rektangulär dörr med spegel och flankerande pelare. Undertill låda med rundade framfötter. Beslag i gulmetall. Bruksslitage. Höjd 230,
0021: SKÅP, nyrenässansEst. SEK 3,500-SEK 7,000
BYRÅ, gustaviansk stil, IKEA, signerad Evald Herman: Stenskiva över 3 lådor på svängda ben. Dekor av beslag i metall och intarsia i olika träslag. Brännmärkt på baksidan av översta lådan "Evald Hermanson MEDLEM AV VETLANDA HANTVERKS- OCH
0022: BYRÅ, gustaviansk stil, IKEA, signerad Evald HermanEst. SEK 3,000-SEK 6,000
TEKANNA, flintgods, retro 1960/70-tal, "Blå Husar",: Flytande blå dekor i mönster mot vit fond. 6 koppar med fat samt 6 assietter. "Blå Husar" tillverkades 1968-1973. Smärre slitage. Höjd 13 (18) cm.
0023: TEKANNA, flintgods, retro 1960/70-tal, "Blå Husar",Est. SEK 200-SEK 400
FAT, fajans, STIG LINDBERG (1916-1982), Gustavsberg: Rektangulär fat med rundade hörn. Dekor i svart och gult mot vit fond. Fajansmålare Karin Björquist. Undersida signerad i blått "[studiohand] SWEDEN L 87 76 [röd krona]". Diskret lagning.
0024: FAT, fajans, STIG LINDBERG (1916-1982), GustavsbergEst. SEK 500-SEK 1,000