Militaria and assorted items | isolna 2012-10-28 Auction - 52 Price Results - Auktionshuset i Solna in se

5: SKÄRMMÖSSA, Wermacht2: UNDEROFFICERSKAST, Skånsk- och norrlands dragonregem33: SKULPTUR, brons, FERDINAND LIEBERMANN (1883-1941)
Solna, Sweden

Militaria and assorted items | isolna

Items associated with militaria and assorted weapons.
Lot Number: Lowest
STRIDSVAGNSMODELL, troligtvis 1930/40-tal, Limhamn,: Slitage. Höjd 8, 18.5x8.5 cm.
0001: STRIDSVAGNSMODELL, troligtvis 1930/40-tal, Limhamn,Est. SEK 1,500-SEK 2,000
UNDEROFFICERSKAST, Skånsk- och norrlands dragonregem: m/1886. Med tillhörande låda. Slitage. Höjd 26 cm.
0002: UNDEROFFICERSKAST, Skånsk- och norrlands dragonregemEst. SEK 2,000-SEK 3,000
TROPIKHJÄLM, Italien: Med påsatta tyska dekaler. Slitage. Höjd 15 cm.
0003: TROPIKHJÄLM, ItalienEst. SEK 1,000-SEK 1,200
TROPIKHJÄLM, Afrikakåren: Möjligen nytillverkning. Höjd 16.5, storleksmått 17x19 cm.
0004: TROPIKHJÄLM, AfrikakårenEst. SEK 600-SEK 800
SKÄRMMÖSSA, Wermacht: Officer. Slitage. Höjd 16, storlekens diameter 18.5.
0005: SKÄRMMÖSSA, WermachtEst. SEK 2,000-SEK 3,000
SKÄRMMÖSSA, Tyskland: Polis, underofficer. Slitage. Höjd 15.5, innermått 17x20 cm.
0006: SKÄRMMÖSSA, TysklandEst. SEK 1,500-SEK 2,000
UNIFORM, kapten, Sverige: Med jacka och mössa. Polis. Mått tillkommer:
0007: UNIFORM, kapten, SverigeEst. SEK 600-SEK 800
HJÄLM, Tyskland: Norska dekaler. Slitage. Höjd 16.5 cm.
0008: HJÄLM, TysklandEst. SEK 800-SEK 1,000
HJÄLM, Tyskland: Efter kriget. Slitage. Höjd 16.5 cm.
0009: HJÄLM, TysklandEst. SEK 600-SEK 800
BICORN, Sverige: Med låda. Tillverkad i Paris. Bruksslitage. Höjd 16, längd 43 cm.
0010: BICORN, SverigeEst. SEK 1,200-SEK 1,500
SABEL, Sverige, Svalling, m/1899: Infanteriofficer. Lejon och riksvapen. Stämplar. Smärre slitage. Total längd 102 cm. 3.
0011: SABEL, Sverige, Svalling, m/1899Est. SEK 1,500-SEK 2,000
FÄKTVÄRJA, Sverige, 1800-tal: Stämplad. Kortad, slitage. Total längd 82 cm. 11.
0012: FÄKTVÄRJA, Sverige, 1800-talEst. SEK 100-SEK 200
BAJONETT, US Army, USN MK 1: Märkt 1917. Slitage. Total längd 57 cm. 13.
0013: BAJONETT, US Army, USN MK 1Est. SEK 800-SEK 1,000
MEDALJ: "OSCAR II SVERIGES GÖT O VEND KONUNG", A Lindberg. Blågult band. Slitage. Diameter 3 cm.
0014: MEDALJEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
MINNESMEDALJ: "MEMORIA DULCIS". Vitblått band. Slitage. 4.5x4.5 cm.
0015: MINNESMEDALJEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
UNIFORMSJACKA: P.S.W.Björkman, chef Kgl.Kalmar regemente 1886.
0016: UNIFORMSJACKAEst. SEK 1,000-SEK 1,500Lot Passed
HORN, mässing: Bruksslitage. Längd 40 cm.
0017: HORN, mässingEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
DIVERSE MILITARIA: Bilder av militärer och scener. H.B, Hedvig Björkman, dotter till regementschefen och ansvarig för den konstnärliga utsmyckningen av officersmässen samt övriga utrymmen. Separatutställning
0018: DIVERSE MILITARIAEst. SEK 800-SEK 1,000
KAVALLERISABEL, Sverige, m/1854: Svart balja. Stämplar. Slitage. Total längd 103 cm. 1.
0019: KAVALLERISABEL, Sverige, m/1854Est. SEK 1,200-SEK 1,500
KAVALLERISABEL, Sverige, m/1854: Svart balja. Stämplar. Slitage. Total längd 103 cm. 2.
0020: KAVALLERISABEL, Sverige, m/1854Est. SEK 1,200-SEK 1,500
VÄRJA, 1800-talets slut, Tyskland: Officersvärja. Hårt slitage. Total längd 100 cm. 7.
0021: VÄRJA, 1800-talets slut, TysklandEst. SEK 1,000-SEK 1,200
KAVALLERIPALLASCH, Svalling, m/1893: Manskap. Svart balja. Gravyr på baljan, slitage. Total längd 113 cm. 9.
0022: KAVALLERIPALLASCH, Svalling, m/1893Est. SEK 1,000-SEK 1,200
VÄRJA, Tyskland: Infanteriofficer, första världskriget. Svart balja. Saknar monogram. Sliten, klingan kortad. Total längd 99 cm. 5.
0023: VÄRJA, TysklandEst. SEK 500-SEK 600
VÄRJA, 1800-tal: ldre klinga, nyare fäste. Slitage. Total längd 98 cm. 8.
0024: VÄRJA, 1800-talEst. SEK 800-SEK 1,000