Stadsauktion #60 | iSolna 2012-10-07 Auction - 547 Price Results - Auktionshuset i Solna in se

Solna, Sweden

Stadsauktion #60 | iSolna

Lot Number: Lowest
SKULPTUR, stengods, LISA LARSON (1931-), Gustavsberg: Dam i fylliga former omfamnande tre små liv. Rödbrun glasyr. Undersida signerad "LISA LARSON GUSTAVSBERG". Minimalt/obetydligt slitage. Höjd 30 cm, diameter 18 cm vid basen.
0001: SKULPTUR, stengods, LISA LARSON (1931-), GustavsbergEst. SEK 4,000-SEK 8,000
SIDEBOARD, 1950/60-tal, teak, "Arild", NILS JOHANSSO: Rak, rektangulär form. 2 skjutdörrar och 4 lådor i mitten. Smärre slitage, någon repa. Höjd 78, längd 190, djup 43 cm.
0002: SIDEBOARD, 1950/60-tal, teak, "Arild", NILS JOHANSSOEst. SEK 1,500-SEK 3,000
SKULPTUR, brons, jugend, PETER TERESZCZUK (1875-1963: Vilande herde och får vid vattendrag. Signerad. Smärre slitage. Höjd 19, 16x12 cm.
0004: SKULPTUR, brons, jugend, PETER TERESZCZUK (1875-1963Est. SEK 2,000-SEK 4,000
SERVISDELAR, glas, 65 st, "Kent", ELIS BERGH, Kosta: Klarglas med slipad dekor på fyrkantig fot. 12 st höjd 16.3, 12 st höjd 12.5, 6 st höjd 12.5, 12 st höjd 11.5, 11 st höjd 9.7, 12 st höjd 8.5. Obetydligt slitage.
0005: SERVISDELAR, glas, 65 st, "Kent", ELIS BERGH, KostaEst. SEK 6,000-SEK 12,000
SKÅL, glas, unikat av BERTIL VALLIEN, Kosta Boda: Oregelbunden form. Gulbrun och skimrande färger med spräckliga inslag. Undersida signerad "BODA UNIK 2840 B. VALLIEN". Inga anmärkningar. Höjd 18, diameter 16 cm.
0006: SKÅL, glas, unikat av BERTIL VALLIEN, Kosta BodaEst. SEK 1,000-SEK 2,000
SERVISDELAR, 14 st, porslin, England, Johnson Brothe: Dekor av undervattensliv mot vit fond. 11 tallrikar, såssnipa, terrin och uppläggningsfat. Bland dessa den beryktade ålen! Smärre slitage. Terrin höjd 14, 26x23. Fat 40x31 cm.
0007: SERVISDELAR, 14 st, porslin, England, Johnson BrotheEst. SEK 1,000-SEK 2,000
KAFFESERVISDELAR, 10 (+6) st, 1950/60-tal, "Adam", S: Dekor av blå prickar mot vit fond. 10 koppar med fat. 5 fat samt 1 fat "Eva" medföljer. Smärre bruksslitage. Höjd 5.3, diameter 7.5. Fat diameter 12.5 cm.
0008: KAFFESERVISDELAR, 10 (+6) st, 1950/60-tal, "Adam", SEst. SEK 600-SEK 1,200
MATSERVISDELAR, 7 st, 1950/60-tal, "Adam", STIG LIND: Dekor av blå prickar mot vit fond. 3+4 tallrikar med diameter 3 st diameter 26 och 4 st diameter 21 cm. Smärre bruksslitage.
0009: MATSERVISDELAR, 7 st, 1950/60-tal, "Adam", STIG LINDEst. SEK 400-SEK 800
TESERVISDELAR, 12 (+2) st, 1950/60-tal, "Adam", STI: Dekor av blå prickar mot vit fond. 2 fat medföljer. Två koppar troligtvis med tillverkningsdefekt/spricka i öra, resterande smärre bruksslitage. Höjd 6, diameter 10.3. Fat diameter 15 cm.
0010: TESERVISDELAR, 12 (+2) st, 1950/60-tal, "Adam", STIEst. SEK 800-SEK 1,600
KAFFESERVISDELAR, 6 st, "Mon Amie", MARIANNE WESTMA: Dekor av mörkblå blommor mot vit fond. 6 koppar med fat. "Mon Amie" introducerades 1952. Kopp höjd 6.5, diameter 7.4 cm. Smärre bruksslitage.
0011: KAFFESERVISDELAR, 6 st, "Mon Amie", MARIANNE WESTMAEst. SEK 500-SEK 1,000
SERVISDELAR, 5 st "Mon Amie", MARIANNE WESTMAN, Rör: Dekor av mörkblå blommor mot vit fond. Tallrik, 2 fat, skål (utan lock) och sockerskål. "Mon Amie" introducerades 1952. Smärre bruksslitage. Fat diameter 24.5 cm.
0012: SERVISDELAR, 5 st "Mon Amie", MARIANNE WESTMAN, RörEst. SEK 400-SEK 800
KAFFESERVISDELAR, 2 st, "Mon Amie", MARIANNE WESTMA: Dekor av mörkblå blommor mot vit fond. 2 koppar med fat och assietter. "Mon Amie" introducerades 1952. Smärre bruksslitage. Kopp höjd 5, diameter 8.5 samt assietter diameter 17 cm.
0013: KAFFESERVISDELAR, 2 st, "Mon Amie", MARIANNE WESTMAEst. SEK 200-SEK 400
CHOKLADKOPP, "Mon Amie", MARIANNE WESTMAN, Rörstran: Dekor av mörkblå blommor mot vit fond. Med fat. "Mon Amie" introducerades 1952. Smärre bruksslitage, lagning. Höjd 6.5, diameter 9.5 cm.
0014: CHOKLADKOPP, "Mon Amie", MARIANNE WESTMAN, RörstranEst. SEK 100-SEK 200
SERVISDELAR, 12 st, "Mon Amie", MARIANNE WESTMAN, R: Dekor av mörkblå blommor mot vit fond. 3 muggar höjd 12.3, diameter 7.8 + 3 skålar höjd 6.2, diameter 15.5 + 3 fat diameter 18.8 + 3 fat med upphöjd kant höjd 2 diameter 17.5 cm. "Mon Amie"
0015: SERVISDELAR, 12 st, "Mon Amie", MARIANNE WESTMAN, REst. SEK 600-SEK 1,200
TESERVISDELAR, 5 st, "Mon Amie", MARIANNE WESTMAN,: Dekor av mörkblå blommor mot vit fond. Höjd 5.7, diameter 10. 4+9 fat."Mon Amie" introducerades 1952. Smärre bruksslitage, 1 fat lagat.
0016: TESERVISDELAR, 5 st, "Mon Amie", MARIANNE WESTMAN,Est. SEK 600-SEK 1,200
LJUSSTAKAR, 3 st, "Klöver", JOSEF FRANK, Firma Sven: 1 ljusarm på fot i form av klöver. Smärre bruksslitage. Höjd 30, 35 och 40 cm.
0017: LJUSSTAKAR, 3 st, "Klöver", JOSEF FRANK, Firma SvenEst. SEK 800-SEK 1,600
FAT, sterling silver, England, WK & Co, rokokostil: Vikt cirka 520 gram. Riklig gravyr med blommor, bladverk och i mitten lejon. Kontuerad kant med riklig dekor av bladverk och huvuden. Bladhölstrade ben. Smärre slitage. Diameter 26 cm.
0018: FAT, sterling silver, England, WK & Co, rokokostilEst. SEK 2,500-SEK 5,000
LJUSKRONA, empirestil: 16 ljuspunkter varav 7 ljusarmar och 9 armaturer. Stomme i genombruten gulmetall behängd av olikformade prismor. Korgbotten. Smärre/obetydligt slitage. Höjd 79 (längd 130) diameter 42 cm.
0019: LJUSKRONA, empirestilEst. SEK 2,000-SEK 4,000
SKÅL, glas, SVEN-ÅKE CARLSSON & JAN-ERIK RITZMAN, T: Utskjutande skål på röd fot. Signerad. Inga anmärkningar. Höjd 14.5, diameter 19.5 cm.
0020: SKÅL, glas, SVEN-ÅKE CARLSSON & JAN-ERIK RITZMAN, TEst. SEK 300-SEK 600
SKÅL, glas, SVEN-ÅKE CARLSSON & JAN-ERIK RITZMAN, T: Rundad röd skål på vit fot. Signerad. Inga anmärkningar. Höjd 11.5, diameter 17.5 cm.
0021: SKÅL, glas, SVEN-ÅKE CARLSSON & JAN-ERIK RITZMAN, TEst. SEK 300-SEK 600
TAKLAMPA, ERIK HÖGLUND, smide/glas: 6 ljuspunkter. Stomme i smide delvis inglasad i blått. Detaljer/prismor i klarglas. Smärre slitage. Höjd 38-120 cm. Inklusive 5 länkar. Diameter 47 cm.
0022: TAKLAMPA, ERIK HÖGLUND, smide/glasEst. SEK 800-SEK 1,600
FAT, "Domino", STIG LINDBERG (1916-1982), Gustavsbe: Fyrkantigt fat med vitt schackmönster mot svart grund. Undersida stämplad. Smärre slitage. 15.5x15.5 cm.
0024: FAT, "Domino", STIG LINDBERG (1916-1982), GustavsbeEst. SEK 400-SEK 800