Stadsauktion #59 | iSolna 2012-09-16 Auction - 628 Price Results - Auktionshuset i Solna in se

Solna, Sweden

Stadsauktion #59 | iSolna

Lot Number: Lowest
TESERVISDELAR, 6 st, "Tahiti", STIG LINDBERG, Gustav: Exotiska blommor i härliga färger mot vit fond. Gröna fat. 6 koppar med fat. Smärre bruksslitage, en kopp med invändig missfärgning. Kopp höjd 6.5, diameter 6.5 cm.
0001: TESERVISDELAR, 6 st, "Tahiti", STIG LINDBERG, GustavEst. SEK 1,200-SEK 2,400
KAFFESERVISDELAR, 6 st, "Tahiti", STIG LINDBERG, Gus: Exotiska blommor i härliga färger mot vit fond. Gröna fat. 6 koppar med fat. Smärre bruksslitage. Kopp höjd 6.5, diameter 9.5 cm.
0002: KAFFESERVISDELAR, 6 st, "Tahiti", STIG LINDBERG, GusEst. SEK 1,200-SEK 2,400
SERVISDELAR, 1960/70-tal, "Prunus", STIG LINDBERG, G: Dekor av blå plommon mot vit fond. "Prunus" tillverkades 1962-1974. Smärre slitage, mindre fyrkantigt fat med nagg. Stekfat 31x22 cm.
0003: SERVISDELAR, 1960/70-tal, "Prunus", STIG LINDBERG, GEst. SEK 500-SEK 1,000
VÄGGPLAKETT, STIG LINDBERG (1916-1982), Gustavsberg: Komposition med två mönstrade figurer, troligtvis fågelskrämmor mot orangeröd bakgrund. Obetydligt slitage. 26.5x34 cm.
0004: VÄGGPLAKETT, STIG LINDBERG (1916-1982), GustavsbergEst. SEK 1,000-SEK 2,000
VÄGGPLAKETT, LISA LARSON (1931-), Gustavsberg Studio: Rektangulärt studioarbete med vegetation mot vitgrå grund med inslag av rött. Baksida signerad "LISA LARSON STUDIO" och märkt med studiohand. Inga anmärkningar. 30.5x23 cm.
0005: VÄGGPLAKETT, LISA LARSON (1931-), Gustavsberg StudioEst. SEK 400-SEK 800
BYRÅ, sengustaviansk: Skiva i kalksten med avfasade hörn på 3 byrålådor. Ovala beslag i mässing. Avsmalnade ben med kannelyr. Slitage, skada/spricka på vänstra gaveln. Höjd 90, bredd 99, djup 56 cm.
0006: BYRÅ, sengustavianskEst. SEK 2,000-SEK 4,000Lot Passed
SÄNGBORD, 1 par, möjligen AXEL LARSSON, Bodafors: Rund och mönstrad glasskiva med underliggande hyllplan och låda med draghandtag. Avsmalnade ben. Glasskiva avtagbar. Etikettmärkt i låda. Slitage. Höjd 56, diameter 43 cm.
0007: SÄNGBORD, 1 par, möjligen AXEL LARSSON, BodaforsEst. SEK 1,000-SEK 2,000
SKÅP, 1950-tal, "Bangkok", YNGVE EKSTRÖM, AB Westber: Ikon från 50-talet. 2 skåpdörrar med bakomliggande hyllplan. Mönstrad reliefdekor. Smärre slitage. Höjd 154, bredd 120, djup 47 cm.
0009: SKÅP, 1950-tal, "Bangkok", YNGVE EKSTRÖM, AB WestberEst. SEK 3,000-SEK 6,000
TAKLAMPA, jugend: 2 ljuspunkter. Böjd och slingrande stomme med bladhölster. Slitage. Höjd 63, 36x37 cm.
0010: TAKLAMPA, jugendEst. SEK 1,200-SEK 2,400
KARMSTOLAR, 6 st, 1960-tal, teak, "Tokyo", CARL-AXE: Svängd rygg ut till karmar på rak benställning. Sitsar klädda i turkost tyg. Brickmärkt "[Triva] NK - DESIGN NK:s VERKSTÄDER NYKÖPING MADE IN SWEDEN [NK]". "Tokyo" ritades 1959. Klädsel med
0011: KARMSTOLAR, 6 st, 1960-tal, teak, "Tokyo", CARL-AXEEst. SEK 3,000-SEK 6,000
NILS BLÜMER, olja på pannå: Praktfull blomsterstilleben i blå kruka. 83x69.5 (99x81) cm.
0012: NILS BLÜMER, olja på pannåEst. SEK 2,000-SEK 4,000Lot Passed
THOMAS SEWELL ROBINS, olja på duk: Evakuering från förlist skepp under hårt väder. Dubblerad duk, senare ram. 25x.5x31 (43x48.5) cm.
0014: THOMAS SEWELL ROBINS, olja på dukEst. SEK 6,000-SEK 12,000
BORD MED 4 STOLAR, teak, 1960-tal, "Boomerang", Dan: Stolar med rundad stomme i svängd form. Originalklädsel i grönt. Utfällbart bord. Undersidan av bordet brännmärkt "MADE IN DENMARK NO 371" samt etikettmärkt "17 SEP. 1962". Slitage, bord med
0015: BORD MED 4 STOLAR, teak, 1960-tal, "Boomerang", DanEst. SEK 4,000-SEK 8,000
FERDINAND BOBERG (1860-1946), akvarell: "Karmansbo, Arboga 1936". Verkstad i stämningsfullt ljus. 17x22 (27.5x33) cm.
0016: FERDINAND BOBERG (1860-1946), akvarellEst. SEK 1,200-SEK 2,400
SIDEBOARD, 1950/60-tal, jakaranda: Rak form. Rektangulär skiva med 2 skjutdörrar och i mitten 4 lådor med draghandtag. Rak benställning. Smärre slitage. Höjd 76 cm, längd 183, djup 42 cm.
0017: SIDEBOARD, 1950/60-tal, jakarandaEst. SEK 2,000-SEK 4,000
JAKOB KULLE (1838-1898), olja på duk: Stämningsfull allmogeinteriör med äldre man och kvinna. Signerad och daterad 1880. Smärre krackelyrer, smärre färgbortfall. 47x65 (60x77) cm.
0018: JAKOB KULLE (1838-1898), olja på dukEst. SEK 6,000-SEK 12,000Lot Passed
SPETSFAT, STIG LINDBERG (1916-1982), Gustavsberg: Lövformat fat med målad dekor av blått, gult och mörkgrönt blad. Undersida märkt " SWEDEN C 10 21 ". Inga anmärkningar. Längd 31 cm.
0019: SPETSFAT, STIG LINDBERG (1916-1982), GustavsbergEst. SEK 500-SEK 1,000
ARMBANDSUR, Omega, 18K guld: Total vikt 86.8 gram. Guldvikt cirka 73 gram. Uret fungerar. Slitage. Diameter 3.5, längd med armband i guld 19 cm.
0020: ARMBANDSUR, Omega, 18K guldEst. SEK 16,000-SEK 32,000
BOKSTÖD, 1 par, 1930-tal, Danmark, JUST ANDERSEN: Rektangulärt stöd. Undersida stämplad "JUST 1401". Smärre slitage. Höjd 15.5 cm.
0021: BOKSTÖD, 1 par, 1930-tal, Danmark, JUST ANDERSENEst. SEK 200-SEK 400
AXEL GILLIS HAFSTRÖM (1841-1909), olja på duk: Interiör med flicka och katt. Daterad 1897. Även signerad a tergo på etikett. Krackelerad duk, slitage. 49.5x39.5 (73.5x63.2) cm.
0022: AXEL GILLIS HAFSTRÖM (1841-1909), olja på dukEst. SEK 6,000-SEK 12,000Lot Passed
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil: Rundad rygg och svängda karmar. Klädd i ljust tyg med mönster. Svängda ben. Bruksslitage.
0023: KARMSTOLAR, 1 par, rokokostilEst. SEK 400-SEK 800
FRANS WILHELM ODELMARK (1849-1937), akvarell: Sydlänskt motiv med packåsna och beväpnad man. Inga anmärkningar. 48x35 (76x63) cm.
0024: FRANS WILHELM ODELMARK (1849-1937), akvarellEst. SEK 2,000-SEK 4,000Lot Passed