Stadsauktion #58 - isolna 2012-08-26 Auction - 498 Price Results - Auktionshuset i Solna in se

Solna, Sweden

Stadsauktion #58 - isolna

Lot Number: Lowest
FIGURIN, stengods, 1950-tal, DOROTHY CLOUGH (1930-),: Man sittande på tiger. Undersida signerad "UE D.CLOUGH". Smärre slitage. Höjd 18.5, längd 21 cm.
0001: FIGURIN, stengods, 1950-tal, DOROTHY CLOUGH (1930-),Est. SEK 500-SEK 1,000
BYRÅ, valnöt, 1800-tal, empire: Rektangulär träskiva på 3 byrålådor och svärtade kulfötter. Fält av intarsia i gult och svart. Mitten valvformad låda med flankerande avsmalnade pilastrar. Slitage, repor, smärre
0002: BYRÅ, valnöt, 1800-tal, empireEst. SEK 3,000-SEK 6,000
GOLVVAS, "Spiral" 2025, INGRID ATTERBERG (1920-2008): Spiraliserande dekor vitt och gult mot brun fond. Stämplad undertill "[UE] 2025 [Abg]". Golvvasen tillverkades 1949-1956. Höjd 77 cm.
0003: GOLVVAS, "Spiral" 2025, INGRID ATTERBERG (1920-2008)Est. SEK 3,000-SEK 6,000
SKRÅKISTA, 1700-tal, valnöt: Rektangulärt lock med nyckelhål under fack. Riklig dekor av intarsia i form av korsade mönster, stjärnor och skråmärke. Daterad 1772. På sidorna handtag. Spiralsvarvad benställning. Slitage,
0004: SKRÅKISTA, 1700-tal, valnötEst. SEK 4,000-SEK 8,000
MAJ STRÖM (1953-), olja på duk: "Vilka är dom". Sex färgstarka figurer mot blå fond. 120x120 (122x122) cm.
0005: MAJ STRÖM (1953-), olja på dukEst. SEK 5,000-SEK 10,000
VÄGGPENDYL, empire: Förgylld. Krönt av bandrosett med slingrande lagerkrans. Rund urtavla med dekor av pärlstav och spiralband. Urverk märkt "Gustav Becker". Slitage, smärre bortfall av förgyllning, smärre
0006: VÄGGPENDYL, empireEst. SEK 3,000-SEK 6,000
BORDSUR, USA, New York, J. Magnin Guérin & Co: Glas, mässing och metall. Riklig dekor av renässansfigurer under vapen mot guldfärgad och mönstrad fond. Framsida märkt "J. Magnin Guérin & Co 29 Union Square NEW YORK". Urverk märkt "LP"
0007: BORDSUR, USA, New York, J. Magnin Guérin & CoEst. SEK 1,000-SEK 2,000
KAROTT, nysilver, möjligen Skottland: Dekor av akantus och musselformationer. Locket med graverad grip och banderoll "NEC CITO NEC TARDE", klan Bannatyne märke och motto. Bruksslitage. Höjd 18, 35x24 cm.
0008: KAROTT, nysilver, möjligen SkottlandEst. SEK 1,200-SEK 2,400
SÅSSKÅL, silver, Hans Georg Vogt: Cirka 580 gram. Bård med dekor av musslor, blommor och bladverk. Slitage. Höjd 11, diameter 20 cm.
0009: SÅSSKÅL, silver, Hans Georg VogtEst. SEK 2,000-SEK 4,000
PARTI MINIATYRER, 13 st: Ram av elfenben med varierande porträtt. Somliga signerade. Slitage. 9.5x9-12.5x11 cm.
0011: PARTI MINIATYRER, 13 stEst. SEK 2,000-SEK 4,000
SLAGBORD, gustaviansk, 17/1800-tal: 1 grindben sekundärt, färgbortfall, slitage, smärre/obetydliga skador. Höjd 76, 113x36.5 (+170) cm.
0012: SLAGBORD, gustaviansk, 17/1800-talEst. SEK 3,000-SEK 6,000
FÅTÖLJ, valnöt, "Vår fru", CARL MALMSTEN, AB O.H Sj: Svängd form. Stoppad klädsel i ljusrött Malmstentyg. Undersida brickmärkt "AB O.H. SJÖGREN" samt "MÖBEL KOMPONERAD AV CARL MALMSTEN". Smärre bruksslitage, skada på baksida av ben, smärre
0013: FÅTÖLJ, valnöt, "Vår fru", CARL MALMSTEN, AB O.H SjEst. SEK 3,000-SEK 6,000
AXEL WALLERT (1890-1962), olja: "Jesu intåg i Jerusalem". Jesus på åsna i folkhav. A tergo etikett med möjlig datering 1949. 53x43 (33x23) cm.
0014: AXEL WALLERT (1890-1962), oljaEst. SEK 1,000-SEK 2,000
FIGURIN, "Malin" ur "Larsons Ungar", LISA LARSON (1: "Malin" tillverkades 1962-1980. Smärre slitage. Höjd 18.5 cm.
0015: FIGURIN, "Malin" ur "Larsons Ungar", LISA LARSON (1Est. SEK 400-SEK 800
SVEN JONSON (1902-1981), kaseintempera på duk: "Nocturne". Måne, två nunnor och bägare. Signerad och daterad -54. A tergo utställningsetiketter från Folkrörelsernas Konstfrämjande. Inga anmärkningar. 29x38 (23.5x33) cm.
0016: SVEN JONSON (1902-1981), kaseintempera på dukEst. SEK 8,000-SEK 16,000Lot Passed
STELLAN MÖRNER (1896-1979), skiss: "I stor hatt". Troligen för litografi. Med anteckningar på bladet och signaturer. Kubistisk dam i hatt. Bildstorlek 40x28 cm.
0017: STELLAN MÖRNER (1896-1979), skissEst. SEK 1,000-SEK 2,000
SKÅLFAT, stengods, FRANCESCA MASCITTI LINDH (1931-): Runt fat. Jordiga toner med inslag av bränd glasyr och gul färg mot ljus fond. Smärre slitage. Höjd 5.5, diameter 30 cm.
0018: SKÅLFAT, stengods, FRANCESCA MASCITTI LINDH (1931-)Est. SEK 500-SEK 1,000
SKÅL, graalglas, EVA ENGLUND, Orrefors: Röd- och lilatonat glas. Slingrande grenverk med bär. Undersida signerad "ORREFORS Graal Nr 2999-80 Eva Englund. Smärre slitage. Höjd 12, 16x19 cm.
0019: SKÅL, graalglas, EVA ENGLUND, OrreforsEst. SEK 800-SEK 1,600
KISTA, allmoge, tidigt 1800-tal: På ben. Målad dekor av blommor mot mörkblå fond. Uppfällbar skiva med upphöjd och genombruten sarg. 2 lådor mindre lådor. Slitage, smärre färgbortfall. Höjd 76 (81), bredd 80, djup 49 cm.
0020: KISTA, allmoge, tidigt 1800-talEst. SEK 1,500-SEK 3,000
LJUSSTAKE, mässing, "Vänskapsknuten", JOSEF FRANK,: 3 ljusarmar i svängd stomme med knutpunkt. "Vänskapsknuten" formgavs 1938. Smärre slitage. Höjd 12.5, diameter 22 cm.
0022: LJUSSTAKE, mässing, "Vänskapsknuten", JOSEF FRANK,Est. SEK 800-SEK 1,600
SPETSFAT, fajans, STIG LINDBERG (1916-1982), Gustav: Spetsfat målad av Franca Pugno med blå dekor mot vit fond. Undertill signerad "[kryssad ruta] O/3 21 [blå studiohand] SWEDEN". Smärre/obetydligt slitage. Längd 31 cm.
0023: SPETSFAT, fajans, STIG LINDBERG (1916-1982), GustavEst. SEK 300-SEK 600
GLASSERVISDELAR, 28 st, 1960-tal, "Pompadour", FRIT: 8+4+11+5. Klarglas med skärslipad dekor. Somliga etikettmärkta. Undersida graverade "Boda". Inköpta på NK. Smärre slitage. Höjd 6.5-18 cm.
0024: GLASSERVISDELAR, 28 st, 1960-tal, "Pompadour", FRITEst. SEK 2,500-SEK 5,000