Stadsauktion #56 - Estate auction 2012-07-08 Auction - 413 Price Results - Auktionshuset i Solna in se

31: KARMSTOLAR, 4 st, teak, 1970-tal, PER-ERIK EKSELIUS10: KAFFESERVISDELAR, porslin, 15 st, "Musselmalet", Ro17: FAT, "Valencia", ULLA PROCOPE, Finland, Arabia
Solna, Sweden

Stadsauktion #56 - Estate auction

Lot Number: Lowest
SPETSFAT, STIG LINDBERG (1916-1982), Gustavsberg: Målad dekor i rött och svart mot vit fond. Undersida märkt "[blå studiohand] SWEDEN N/5 21". Obetydligt slitage. Längd 31.5, bredd 10.5 cm.
0001: SPETSFAT, STIG LINDBERG (1916-1982), GustavsbergEst. SEK 300-SEK 600
BOKHYLLA, "The Ladder Shelf", String Design AB: 8 hyllplan i svart metallställning. Etikettmärkt. Bruksslitage. Höjd 106, bredd 121, djup 21 cm.
0002: BOKHYLLA, "The Ladder Shelf", String Design ABEst. SEK 1,000-SEK 2,000
BORDSLAMPOR, 1 par, CARL FAGERLUND, Orrefors: 1 ljuspunkt. Fot i klarglas med dekor av parställda inflikningar i ringar. Undertill signerade "Orrefors RD 2074" samt stämplad "ORREFORS". Smärre till obetydlig flisa. Höjd 59 (36) cm.
0003: BORDSLAMPOR, 1 par, CARL FAGERLUND, OrreforsEst. SEK 500-SEK 1,000
FIGURIN, glas, OIVA TOIKKA (1931-), Finland, Nuutajä: Röd fågel med spräckliga inslag och metalliskt huvud. Undersida signerad "O.T. II Nuutajärvi". Obetydligt slitage. Höjd 12, längd 17.5 cm.
0004: FIGURIN, glas, OIVA TOIKKA (1931-), Finland, NuutajäEst. SEK 700-SEK 1,400
BARGLOB, Italien, renässansstil: Glob på svarvad benställning. Märkt "ZONA FREDDA SETTENTRIONALE". Slitage. Höjd 100, diameter 73 cm.
0005: BARGLOB, Italien, renässansstilEst. SEK 1,000-SEK 2,000
PARTI GLASSERVISDELAR, 10 st, 1950-tal, "Strikt", BE: Dekor av sträck i klarglas. 4 glas (höjd 9 cm) och 6 assietter (diameter 16.5 cm). "Strikt" introducerades 1953. Smärre slitage.
0006: PARTI GLASSERVISDELAR, 10 st, 1950-tal, "Strikt", BEEst. SEK 600-SEK 1,200
VAS, porslin, sekelskiftet, "Daladansen", Rörstrand: Droppformad. Midsommar. Undersida stämplad "Rörstrand" samt djupstämpel "IVORY". Slitage. Höjd 28 cm.
0007: VAS, porslin, sekelskiftet, "Daladansen", RörstrandEst. SEK 300-SEK 600
MATSERVISDELAR, 22 st, porslin, "Musselmalet", Royal: Florala mönster i blått mot vit fond. 13 flata tallrikar diameter 25.5 cm, 6 djupa tallrikar diameter 25 cm, 2 skålar samt smörknivsställ. Smärre slitage.
0008: MATSERVISDELAR, 22 st, porslin, "Musselmalet", RoyalEst. SEK 2,000-SEK 4,000
SERVISDELAR, 10 st, porslin, "Musselmalet", Royal Co: Florala mönster i blått mot vit fond. 8 koppar med fat, uppläggningsfat och gräddkanna. Smärre slitage. Fatets mått: 40x32 cm. Kopparnas diameter 7 cm.
0009: SERVISDELAR, 10 st, porslin, "Musselmalet", Royal CoEst. SEK 800-SEK 1,600
KAFFESERVISDELAR, porslin, 15 st, "Musselmalet", Ro: Florala mönster i blått mot vit fond. 7 kaffekoppar (3 storlekar 5+1+1) med fat, 7 assietter, sockerskål. Koppar diameter 8.2, 7.8, 7.2 cm. Smärre slitage.
0010: KAFFESERVISDELAR, porslin, 15 st, "Musselmalet", RoEst. SEK 1,000-SEK 2,000
DOCKMÖBLER, 8 st: Bland annat "Ägget" i röd klädsel (höjd 10.5 cm). Olika skalor och typer. Slitage.
0011: DOCKMÖBLER, 8 stEst. SEK 100-SEK 200
TOBAKSBURK, järn: Figurscener och lejon hållandes krona. Märkt 1800. Slitage. Höjd 18 cm.
0012: TOBAKSBURK, järnEst. SEK 100-SEK 200
SKÅLAR, 2 st,, 1940/50-tal, KAJ FRANCK, Finland, Ii: Klarglas med sodabubblor. Undersidor signerade "K. FRANCK - IITTALA". Enligt uppgift tillverkade 1948-1954. Smärre slitage. Höjd 4-8 cm.
0013: SKÅLAR, 2 st,, 1940/50-tal, KAJ FRANCK, Finland, IiEst. SEK 300-SEK 600
SAMLARTALLRIKAR, 5 st, "Kalevala", RAIJA UOSIKKINEN: 5 tallrikar ur samlingen med sagomotiv. "Kalevala" tillverkades 1976-1999.
0014: SAMLARTALLRIKAR, 5 st, "Kalevala", RAIJA UOSIKKINENEst. SEK 300-SEK 600
SMINKBORD, nyrenässans: Spegel med uppsvängt krön på uppsats med dekor av voluter och blad samt försedd med 2 lådor. Skrivbord med valvformad sarg och 3 lådor på svarvade och avsmalnade ben. Slitage. Höjd 151,
0015: SMINKBORD, nyrenässansEst. SEK 1,200-SEK 2,400Lot Passed
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, glasmålning: "PALAIS AU TROCADERO - EXPOSITION DE 1878 - PARIS". Föreställande världsutställningen i Paris 1878 i förgylld ram. 56x46 (68x58) cm.
0016: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, glasmålningEst. SEK 1,200-SEK 2,400
FAT, "Valencia", ULLA PROCOPE, Finland, Arabia: Handmålad dekor i mörkblått mot vit fond. Undertill målarsignatur. "Valencia" tillverkades 1961-2002. Diameter 36 cm.
0017: FAT, "Valencia", ULLA PROCOPE, Finland, ArabiaEst. SEK 1,000-SEK 2,000
MAX WALTER SVANBERG (1912-1994), litografi: Surrealistisk komposition med två kvinnliga figurer mot vit-blå grund. Signerad och numrerad "LXXXII/C". Slitage. 55x63 (72x82) cm.
0018: MAX WALTER SVANBERG (1912-1994), litografiEst. SEK 600-SEK 1,200Lot Passed
RACERCYKEL, "Världsmästarcykeln", Crescent: Rödorange. Slitage. Funktionsprovad.
0019: RACERCYKEL, "Världsmästarcykeln", CrescentEst. SEK 1,000-SEK 2,000
RACERCYKEL, Champion: Märkt "Curt Westin CHAMPION". Slitage, behov av nya däck.
0020: RACERCYKEL, ChampionEst. SEK 1,000-SEK 2,000
KAFFESERVISDELAR, 8 st, flintgods, "Blå Husar", STI: Flytande blå dekor i mönster mot vit fond. 6 koppar med fat samt 6 assietter. "Blå Husar" tillverkades 1968-1973. Smärre bruksslitage.
0021: KAFFESERVISDELAR, 8 st, flintgods, "Blå Husar", STIEst. SEK 600-SEK 1,200
SÄNG, gustaviansk stil: Grå. Rik dekor av bland annat rosettkrans, floretter, pärlstav och räfflor. Slitage, färgbortfall. Höjd 109, 190x90.
0022: SÄNG, gustaviansk stilEst. SEK 1,000-SEK 2,000Lot Passed
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn: Utskjutande form med godronner. Slitage. Höjd 61, diameter 48 cm.
0023: TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärnEst. SEK 1,500-SEK 3,000
STEKFAT, Kina, 17/1800-tal: Blå dekor av landskapsscen mot vit fond. Kantnaggar. 31x23 cm.
0024: STEKFAT, Kina, 17/1800-talEst. SEK 1,000-SEK 2,000