Stadsauktion #54 - Estate auction 2012-05-27 Auction - 500 Price Results - Auktionshuset i Solna in se

1: LJUSSTAKE, mässing, "Vänskapsknuten", JOSEF FRANK, F39: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk13: SKÅLFAT, brons, BSM Eskilstuna
Solna, Sweden

Stadsauktion #54 - Estate auction

Lot Number: Lowest
LJUSSTAKE, mässing, "Vänskapsknuten", JOSEF FRANK, F: 3 ljusarmar i svängd stomme med knutpunkt. "Vänskapsknuten" formgavs 1938. Smärre slitage. Höjd 15.5 cm.
0001: LJUSSTAKE, mässing, "Vänskapsknuten", JOSEF FRANK, FEst. SEK 500-SEK 1,000
ARMBAND & HÄNGE, brons, Finland, PENTTI SARPANEVA: Oregelbundet formad brons. Stämplade "P. SARPANEVA". Smärre slitage. Armbandets längd 18 cm.
0002: ARMBAND & HÄNGE, brons, Finland, PENTTI SARPANEVAEst. SEK 300-SEK 600
URNA, koppar, Asien: Indragen hals. Dekor av drakar. Slitage, smärre stötmärken. Höjd 49 cm.
0003: URNA, koppar, AsienEst. SEK 1,000-SEK 2,000Lot Passed
LJUSSTAKAR, 5 st, glas, "Festivo", TIMO SARPANEVA (1: Klarglas med dekor av ringar. Signerad "TS". "Festivo" introducerades 1966. Smärre bruksslitage. 2 st höjd 12, 3 st höjd 18 cm.
0004: LJUSSTAKAR, 5 st, glas, "Festivo", TIMO SARPANEVA (1Est. SEK 400-SEK 800
JAN NALIWAJKO (1938-), olja på träpannå: Kristusfigur på träfragment. 54x29 cm.
0005: JAN NALIWAJKO (1938-), olja på träpannåEst. SEK 800-SEK 1,600
FIGURIN, keramik: Vitglaserad. Elefant med snabel i vädret. Slitage. Höjd 33.5, längd 31 cm.
0006: FIGURIN, keramikEst. SEK 400-SEK 800
BERNHARD OSCARSSON (1894-1971), olja på pannå: Hamnbild med sittande man. 32x24 (51.5x42) cm.
0007: BERNHARD OSCARSSON (1894-1971), olja på pannåEst. SEK 1,500-SEK 3,000
LJUSKRONA, empirestil: 9 ljuspunkter varav 5 ljusformade armaturer. Stomme i genombruten gulmetall och behängd med olikformade prismor. Underkula. Slitage. Höjd 90, diameter 54 cm.
0008: LJUSKRONA, empirestilEst. SEK 3,000-SEK 6,000Lot Passed
BEHÅLLARE, 3 st, porslin, 1960/70-tal, "Pomona", RAI: "Omena", dekor av äpplen mot vit fond. Slitage, spricka. "Pomona" tillverkades 1965-1975. Kanna höjd 15 cm.
0009: BEHÅLLARE, 3 st, porslin, 1960/70-tal, "Pomona", RAIEst. SEK 300-SEK 600
ASKFAT, "Domino", STIG LINDBERG (1916-1982), Gustav: Fyrkantig. Vit dekor av labyrint mot svart fond. Undersida stämplad "GUSTAVSBERG DOMINO STIG L. 12". 15x15 cm.
0010: ASKFAT, "Domino", STIG LINDBERG (1916-1982), GustavEst. SEK 200-SEK 400
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Dresden: 1 ljuspunkt och vit lampskärm på fot i form av korintisk kolonn. Dekor av blommor i lagerkrans. Undersida stämplad. Slitage. Höjd 56 cm.
0011: BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, DresdenEst. SEK 400-SEK 800
BORDSUPPSATS, nysilver, 1800-talets slut, A.G Dufva: Uppsats med dekor av blad och djurscen. Stämplad "A=G=DUFVA NS". Borrad till lampa, skål ej orginal, ett lossat blad, slitage. Höjd 55 cm.
0012: BORDSUPPSATS, nysilver, 1800-talets slut, A.G DufvaEst. SEK 1,000-SEK 2,000
SKÅLFAT, brons, BSM Eskilstuna: Skålfat med dekor av orm. Undersida märkt "BS". Slitage. Höjd 13.5, diameter 14 cm.
0013: SKÅLFAT, brons, BSM EskilstunaEst. SEK 500-SEK 1,000
BORDSPENDYL, marmor/mässing, Frankrike: Krönade urna med kotte. Rund urtavla med dekor av blomgirlanger på arkitektoniskt hus med pelare och konturerad bas i marmor. Märkt med bricka av silver från Baptistförsamlingen. Fötter saknas,
0014: BORDSPENDYL, marmor/mässing, FrankrikeEst. SEK 1,500-SEK 3,000Lot Passed
TOR OTTO FREDLIN (1890-1955), olja på duk: Två småfåglar framför vattendrag. 32x39 (41x48) cm.
0015: TOR OTTO FREDLIN (1890-1955), olja på dukEst. SEK 500-SEK 1,000
SPEGEL, empire, Söderhamns hallstämpel: Utskjutande krön med dekor av palmetter. Blå fris med målad dekor av stadsscen. Rektangulär tvådelad spegel med pärlstavsdekor. Baksida med brännmärkning "SÖDERHAMNS HALLSTÄMPEL". Smärre
0016: SPEGEL, empire, Söderhamns hallstämpelEst. SEK 2,000-SEK 4,000Lot Passed
ROJ FRIBERG (1934-), färglitografi: "Nattligt sällskap." Djur och människoansikten mot svart fond. Signerad med monogram, daterad -92 samt numrerad 3/150. 59x77 (66.5x87) cm.
0017: ROJ FRIBERG (1934-), färglitografiEst. SEK 1,500-SEK 3,000
NOTSTÄLL: Svartmålad. Något uppsvängt krön med palmettornament i mässing. 5 hyllplan på hjultrissor. Slitage. Höjd 95, 44.5x23.5 cm.
0018: NOTSTÄLLEst. SEK 500-SEK 1,000
BORDSGARNITYR, 3 delar, 1800-tal, mässing: Bordspendyl och paret trearmade kandelabrar. Riklig ornamenterande dekor. Slitage, kandelabrar skadade. Höjd 48.5 och 47 cm.
0019: BORDSGARNITYR, 3 delar, 1800-tal, mässingEst. SEK 2,000-SEK 4,000
CHARLES ROKA (1912-1999), olja på duk: Lättklädd kvinna med öronhängen. 80x64 (100x84).
0020: CHARLES ROKA (1912-1999), olja på dukEst. SEK 4,000-SEK 8,000
CHARLES ROKA (1912-1999), olja på duk: Kvinna med grön kjol och örhängen. 81x63 (97x80) cm.
0021: CHARLES ROKA (1912-1999), olja på dukEst. SEK 4,000-SEK 8,000Lot Passed
VAS, glas, "Rainbow", BERTIL VALLIEN (1938-), Kosta: Dekor av polykroma sträck mot ljusspräcklig fond. Signerad. Höjd 18.5 cm.
0022: VAS, glas, "Rainbow", BERTIL VALLIEN (1938-), KostaEst. SEK 100-SEK 200
BYRÅ, 17/1800-tal, rokokostil: Fanerad och orgelformad fasad. Uppsats med 7 lådor och draghandtag. 3 byrålådor med asymmetriska beslag. Slitage, fläckar. Höjd 86, bredd 113, djup 52 cm.
0023: BYRÅ, 17/1800-tal, rokokostilEst. SEK 2,500-SEK 5,000
BYRÅ: Rektangulär och konturerad träskiva med 2 byrålådor på svängda ben. Riklig dekor av bland annat axknippen, blad och blommor. Draghandtag av gulmetall i form av putto. Slitage. Höjd 65, bredd
0024: BYRÅEst. SEK 400-SEK 800