Stadsauktion #53 - Estate auction 2012-05-06 Auction - 438 Price Results - Auktionshuset i Solna in Stockholm

Lot Number: Lowest
FIGURIN, 1950/60-tal, keramik, Holland, Jaap Ravelli: Svart apa. Etikettmärkt och signerad "Ravelli". Smärre slitage. höjd 15, bredd 13 cm.
0001: FIGURIN, 1950/60-tal, keramik, Holland, Jaap RavelliEst. SEK 300-SEK 600
MATSERVISDELAR, 4 st, 1960-tal, porslin, "Pall", STI: Frukt mot benvit fond. Ovalt uppläggningsfat (41x21 cm), 2 skålar och fat med handtag. "Pall" tillverkades endast under åren 1962-1963. Smärre bruksslitage, fläckar på fatets handtag.
0002: MATSERVISDELAR, 4 st, 1960-tal, porslin, "Pall", STIEst. SEK 300-SEK 600
SKULPTUR, stengods, "Dromedar" ur "Noaks Ark", LISA: Två dromedarer i ett. "Noaks Ark" lanserades 1978. Den stora Dromedar tillverkades i en liten upplaga. Undersida signerad "Lisa L. K-studion Gustavsberg SWEDEN". Höjd 35, längd 39 cm.
0003: SKULPTUR, stengods, "Dromedar" ur "Noaks Ark", LISAEst. SEK 1,000-SEK 2,000
PARTI KAFFEKOPPAR, 8 (+2) delar, "Tulipa", ULRICA HY: Röd tulpan mot vit fond. 8 koppar med fat. 2 fat medföljer. Höjd 8.5 cm.
0004: PARTI KAFFEKOPPAR, 8 (+2) delar, "Tulipa", ULRICA HYEst. SEK 500-SEK 1,000
FÅTÖLJ MED FOTPALL, 1960/70-tal, jakaranda, "Sirocco: Stomme av jakaranda med sits och rygg i brunt läder. "Sirocco" lanserades 1964. Stol med del av etikett kvar. Slitage, särskilt på sittdynorna. Pallens mått: Höjd 43, 67x49 cm.
0005: FÅTÖLJ MED FOTPALL, 1960/70-tal, jakaranda, "SiroccoEst. SEK 2,000-SEK 4,000
SIDEBOARD, 1960-tal, mahogny, ur "Triva", KERSTIN HÖ: Fanerad, rak form. Delvis upphöjd sargkant. Rektangulär skiva med glas på rad av 2 större lådor med draghandtag flankerandes 2 mindre. Undertill hyllplan. Nyckel ingår. Slitage,
0007: SIDEBOARD, 1960-tal, mahogny, ur "Triva", KERSTIN HÖEst. SEK 3,000-SEK 6,000
HENRIK AUGUST ANKARCRONA (1831-1917), olja på duk: Afrikanskt landskap med inslag av figurer och byggnad. Smärre slitage. 31x46 (37.5x52.5) cm.
0008: HENRIK AUGUST ANKARCRONA (1831-1917), olja på dukEst. SEK 5,000-SEK 10,000
DAGBÄDD, 1950-tal, teak, PETER HVIDT & ORLA MØLGAAR: Rundad stomme med avsmalnade ben. Klädd i grönt tyg. 2 kuddar och löstagbart armstöd. Bruksslitage. Längd 191 cm.
0010: DAGBÄDD, 1950-tal, teak, PETER HVIDT & ORLA MØLGAAREst. SEK 1,000-SEK 2,000
KAFFESERVISDELAR, 19 st, 1970-tal, porslin, "Näckro: Grön dekor av näckros mot vit fond. 5 kaffekoppar med fat, 12 assietter, sockerskål och gräddkanna. "Näckros" tillverkades 1970-1973. Smärre bruksslitage, en kopp med bruksslitage. Kopp höjd
0011: KAFFESERVISDELAR, 19 st, 1970-tal, porslin, "NäckroEst. SEK 600-SEK 1,200
SKULPTUR, stengods, "Bulldog Maxi" ur "Kennel", LIS: Rund bulldog. "Kennel" lanserades 1972. Under tassarna signerad "Lisa L. K-studion Gustavsberg SWEDEN" samt inpressad stämpel "LISA L" "MADE IN SWEDEN". Höjd 30, längd 34 cm.
0012: SKULPTUR, stengods, "Bulldog Maxi" ur "Kennel", LISEst. SEK 1,000-SEK 2,000
TAKLAMPA, 1960/70-tal, "PH 5", POUL HENNINGSEN (189: 1 ljuspunkt. Fyra vita yttre skärmar. Dekor blått med lila rör. "PH 5" introducerades 1958. Smärre slitage. Höjd 30 (77), diameter 50 cm.
0013: TAKLAMPA, 1960/70-tal, "PH 5", POUL HENNINGSEN (189Est. SEK 800-SEK 1,600
MYNT, 1 st, silver, Riksdaler 1841: Bruksslitage. Diameter 3.8 cm.
0014: MYNT, 1 st, silver, Riksdaler 1841Est. SEK 1,000-SEK 2,000
BLOMPIEDESTAL, metall: I form av fågel på plattform med dekor av vegetation och uppvikta kanter. 2 bladformade plan med uppvikta kanter. Slitage, ett av vassen med smärre skada. Höjd 100, 43x52 cm.
0015: BLOMPIEDESTAL, metallEst. SEK 1,500-SEK 3,000
TAKLAMPA, jugend, mässing/glas: 1 ljuspunkt. Kupa med skärslipad dekor. Skärm i frostat glas med riklig dekor av landskapsscener med djur. Stomme med dekor av palmetter hängd och kulor. Kupa med obetydligt kantnagg, smärre
0016: TAKLAMPA, jugend, mässing/glasEst. SEK 1,500-SEK 3,000
PETER DAHL (1934-), färglitografi: Kroginteriör med gäster och grön nödskylt. Signerad och numrerad 199/375. 45x31 65x50.
0017: PETER DAHL (1934-), färglitografiEst. SEK 700-SEK 1,400
SVENOLOV EHRÉN (1927-2004), färglitografi: Slussen i panorama. Signerad, daterad -72 och numrerad 222/310. 17x57 (34.5x73) cm.
0018: SVENOLOV EHRÉN (1927-2004), färglitografiEst. SEK 200-SEK 400
SERVISDELAR, 7 st, 2000-tal, porslin, "Taika", HEIK: Fantasidjur och vegetation mot vit fond. 2 koppar, 4+1 skålar. "Taika" lanserades 2007. Smärre slitage. Karott höjd 11.5, diameter 25 cm.
0019: SERVISDELAR, 7 st, 2000-tal, porslin, "Taika", HEIKEst. SEK 100-SEK 200
PARTI GLASSERVISDELAR, 60 st, "Silvia", INGEBORG LU: Klarglas med slipad dekor. "Silvia" lanserades 1957. 6 champagne höjd 20, 8 rödvin h14.5, 11 snaps h13.5, 12 likör h9.5. 11 selter h6.5 och 12 cocktail h5.5 cm.
0020: PARTI GLASSERVISDELAR, 60 st, "Silvia", INGEBORG LUEst. SEK 1,500-SEK 3,000
KARMSTOL, 1960/70-tal, ek, "Arka", YNGVE EKSTRÖM: Rundad rygg med spjälor och karm på oval sits. Snedställda ben. "Arka" lanserades 1955. Slitage. Sitthöjd 35 cm.
0021: KARMSTOL, 1960/70-tal, ek, "Arka", YNGVE EKSTRÖMEst. SEK 1,000-SEK 2,000
SKÅL, porslin, 1960/70-tal, "Berså", STIG LINDBERG,: Gröna blad mot vit fond. "Berså" tillverkades 1960-1974. Bruksslitage. Höjd 8.5, diameter 17.5 cm.
0022: SKÅL, porslin, 1960/70-tal, "Berså", STIG LINDBERG,Est. SEK 100-SEK 200
BYRÅ, 1950/60-tal, teak: Rak form. Rektangulär skiva med rundade hörn på 6 lådor med ovala draghandtag. Rundade ben. Slitage, särskilt på skiva. Höjd 103, bredd 61, djup 35 cm.
0023: BYRÅ, 1950/60-tal, teakEst. SEK 300-SEK 600
SKÅP, 1960/70-tal teak: Fanerad, rak form, tvådelat. 2 skjutdörrar med bakomliggande grönmålad hyllinredning, 2 lådor och ytterligare 2 skjutdörrar med hyllplan. Draghandtag i trä. Slitage. Höjd 172.5, bredd 90,
0024: SKÅP, 1960/70-tal teakEst. SEK 500-SEK 1,000Lot Passed